Centralnym przesłaniem Ewangelii jest – przebaczenie i na nim skupimy się w 35 epizodzie podkastu Otwarte serce, gdzie jak wiecie poszukujemy kontemplacyjnego, uniwersalnego wymiaru Ewangelii, takiego, które będzie skierowane do każdego człowieka a nie tylko do członków jakiejś religijnej społeczności.
Jednym z uniwersalnych doświadczeń jest możliwość przebaczenia lub zatrzymania przebaczenia do momentu spełnienia jakichś warunków, albo odmówienia go w ogóle.
Przyjąć przebaczenie oznacza przede wszystkim przebaczyć samemu sobie.
Dar Ducha, światła i mądrości dany jest każdemu człowiekowi, tak aby przebaczenie było możliwe w każdej chwili, bo chociaż często dotyczy ono spraw z przeszłości, to możliwe jest tylko jako konkretny akt miłości wyrażony – teraz.
Wychowanie religijne mogło sprawić, że dobrą nowinę o niczym nieuwarunkowanej Bożej miłości, która najpiękniej objawia się w bezwarunkowym przebaczeniu zastąpił lęk przed sądem i potępieniem. Miłosierdzie i bezwarunkowe przebaczenie jest naturą Boga, żadne pośrednictwo i sądy nie są potrzebne, a dar Ducha staje się kluczowy zarówno w przyjmowaniu przebaczenia jak i w przebaczaniu innym.
W tym kontekście powiem jeszcze kilka słów o tym, że nieświadomość jest główną przyczyną tego, co zwykliśmy nazywać złem. Kiedy wzrasta świadomość siła zła słabnie, nie walczymy już ze złem, bo w świetle świadomości staje się bezsilne , przybywa pokoju a przebaczenie staje się naturalnym sposobem bycia w świecie.
Brzmi jak dobra nowiną – świetnie – zapraszam do posłuchania.

Spotkania w cyklu Kontemplacyjny wymiar Ewangelii odbywają się na platformie Zoom w każdą niedzielę o 11:00, wszyscy chętni mogą w nich uczestniczyć poprzez link:
https://wojciech555.clickmeeting.com/kontemplacyjny-wymiar-ewangelii

Rozważasz wsparcie tego kanału i mojej pracy oto jak to zrobić – kliknij na link:
https://docs.google.com/document/d/1qSixAlQL1x0lSLZOapg78T7B7BOFw4gPHT6zjZ4p6b4/edit?usp=sharing